Oranžová polévka z biokarotky se zázvorem

Máte rádi barvy? Odpovídáte-li ano, a platí-li to i pro jídlo, pak vězte, že barevné rozhodně neznamená barvené. V případě biozeleniny by takový postup byl trestuhodný až trestný. Ale zpět k věci. Do barevného zeleninového menu se rozhodně hodí oranžová polévka. Příprava je snadná.

Oranžová polévka z biokarotky se zázvorem

Potřebujeme:

  • 2 – 4 mrkve, nejlépe biokarotku od nás
  • 2 – 4 cibule
  • kousek zázvoru (stačí 1 centimetr)
  • česnek dle chuti 1- 4 stroužky
  • máslo, sádlo nebo olej (Vyberte si podle toho, jestli jste vegetarián či gurmán.)
  • sůl, pepř
  • bílé či tmavé pečivo
  • šťáva z citronu
  • smetana (není nutné)
  • popř. petrželka (kadeřávek) nebo barevný pepř na dozdobení

Nadrobno nakrájenou cibuli osmažte na zvoleném druhu tuku. Přidejte na jemnější kousky nakrájenou karotku a také ji osmažte. Přisypte nadrobno nakrájený zázvor a ještě promíchejte. Osolte a opepřete. Můžete přidat i část česneku. Vše zalijte vodou a povařte, až mrkev změkne. Mezitím si nakrájejte pečivo na kostky, doporučujeme je i osmažit. Jakmile jsou ingredience přiměřeně uvařené, tyčovým mixerem směs rozmixujte najemno a ještě chvíli povařte. Před podáváním dochuťte zbylým česnekem, popřípadě šťávou z citronu, dosolte a připepřete dle chuti. Zejmnit chuť nůžete i několika lžicemi smetany. Před podáváním můžete dozdobit barevným pepřem nebo petrželkou.

Polévka chutná se smaženou žemlí stejně dobře jako s tmavým pečivem. 

Rada na závěr:

Pokud se vám plasty kuchyňských spotřebičů zbarvily kvůli mrkvi do oranžova, a nejdou umýt, nezoufejte. Stačí na suchý hadřík nebo kuchyňskou papírovou utěrku dát kapku oleje. Tím mixer či jiný nástroj utřete a barva je pryč hned. 

 

 

Aktuality

Veselé Velikonoce

Milí zákazníci,  Velikonoce 2017 nám opět pohnou se závozy. V 16. týdnu přivezeme biobedýnky do Prahy a okolí v úterý, ve středu pak dostanou naše zboží obyvatelé Hradce Králové a Pardubic.  Pohodové prožití Velikonoce přeje Miloš Kurka a Zahrada Černíkovice. Jak obarvit vejce v...

Zapojte se do KPZ 2017 - nejlepší čas na smlouvy právě nastal

Přímé dodávky zeleniny v rámci komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) plánujeme i pro nadcházející sezónu. Pokud jste nás minulém roce podpořili předplacením odběrů, budeme velmi potěšeni, když se podílníky stanete také letos. Pokud jste se zapojit vloni nestihli, neváhejte nás...

Dovolená 2016

1. týden v srpnu bude provoz částečně omezen. Závozy do Prahy, Hradce Králové a Pardubic však proběhnou, a to s co nejmenšími změnami. Děkujeme za pochopení. Naši zeleninu Vám doveze Petr Kunc.