Lehký hlávkový salát s kumquatem

Milujete čerstvý salát alespoň tak jako my? Zdá-li se vám ten hlávkový občas fádní, tak máme pro vás neotřepaný recept. Zaručeně s ním získáte obdiv jak při slavnostnější tabuli, tak u letní grilovačky s přáteli. Krásně vypadá, jeho příprava je opravdu jednoduchá a chuť rozhodně není fádní.

Potřebujeme

  • 1 hlávkový salát
  • 1 – 2 červené cibule (pokud nemáte, tak žlutá nebo bílá je také výborná varianta, ale ne tak barevně poutavá)
  • 3 – 4 plody kumquatu
  • Na zálivku: voda, ½ až 1 rovná čajová lžička soli, 1-2 polévkové lžíce cukru, šťáva z ½ citronu  
  • Dochucení: balsamikový ocet, olivový nebo dýňový olej (není nutné)

Nejprve pečlivě salát propereme, aby náhodou písek mezi zuby nezaskřípal. Necháme okapat nebo osušíme v odstředivce na salát. Pokračujeme přípravou zálivky. Do zhruba půllitru vody dáme rozpustit sůl a cukr /dle chuti/, dochutíme citronovou šťávou. Než se krystaly ve vodě rozpustí, pokračujeme s přípravou salátu. Jednotlivé lístky natrháme nebo nakrájíme na jemné kousky či proužky. Cibuli nakrájíme na jemná kolečka a rozdělíme ji na kroužky. Menší část koleček necháme stranou na ozdobu. Plody kumquatu nakrájíme na kolečka a můžeme vyjmout jádra. Není to však nutné, nevadí-li vám hořčí chuť. Opět si ponecháme část ovoce na ozdobu. Větší část cibule a kumqatu  vložíme do mísy, přidáme salátové lístky, vše smícháme a přelijeme zálivkou. Pokapeme olejem (dýňový je velmi příjemný a olivový nic nezkazí), případně dochutíme balsamikem. Na závěr ozdobíme mísu salátu oddělenou částí cibule a kumquatu.

Podáváme spolu s pečivem, ke grilovaným masům, samozřejmě se výborně hodí i ke všem pokrmům, ke kterým se obvykle hlávkový salát podává. 

Aktuality

Veselé Velikonoce

Milí zákazníci,  Velikonoce 2017 nám opět pohnou se závozy. V 16. týdnu přivezeme biobedýnky do Prahy a okolí v úterý, ve středu pak dostanou naše zboží obyvatelé Hradce Králové a Pardubic.  Pohodové prožití Velikonoce přeje Miloš Kurka a Zahrada Černíkovice. Jak obarvit vejce v...

Zapojte se do KPZ 2017 - nejlepší čas na smlouvy právě nastal

Přímé dodávky zeleniny v rámci komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) plánujeme i pro nadcházející sezónu. Pokud jste nás minulém roce podpořili předplacením odběrů, budeme velmi potěšeni, když se podílníky stanete také letos. Pokud jste se zapojit vloni nestihli, neváhejte nás...

Dovolená 2016

1. týden v srpnu bude provoz částečně omezen. Závozy do Prahy, Hradce Králové a Pardubic však proběhnou, a to s co nejmenšími změnami. Děkujeme za pochopení. Naši zeleninu Vám doveze Petr Kunc.