Cuketová omáčka s plátky masa a rýží

Když je cuketová sezona, jsou cukety jako trpaslíci – jsou úplně všude. Vlezou vám na pánvičku, do trouby, do buchet, netřeba také do papiňáku. Jako v případě cukety, která dává základ cuketové omáčce.

Potřebujeme:

  • 1 střední cuketu – zelenou nebo žlutou, nebo ½ žluté a ½ zelené – omáčka je pak barevnější
  • 1 velkou cibuli a 1 malou cibuli
  • 1 tuk na smažení /sádlo, rostlinný tuk, olej – dle vašich preferencí/
  • 4 plátky vepřového (ale může být i hovězí či kuřecí) masa
  • 3 lžíce mouky na zahuštění – pro bezlepkáře leze nahradit bramborovým škrobem
  • 4 dcl rýže
  • Koření: sůl, pepř, hřebíček

Nejprve si oloupeme cibule, ale nadrobno nakrájíme jen tu větší. Malou necháme pro přípravu rýže. 

Do tlakového hrnce dáme rozpustit vámi vybraný tuk a na něm osmahneme nakrájenou cibuli. Přidáme masové plátky, které není třeba nijak zvlášť připravovat, stačí osolit. Ten, kdo raději solí až na konci – před podáváním, tak může zvolit i tuto variantu. Masové plátky osmažíme na cibulce ze všech stran, aby se zatáhly. Mezitím omyjeme cukety a nakrájíme je na jemnější plátky a poté ještě na proužky. Pokud se raději strouháte, stejnou službu jako ostrý nůž udělá i hrubé struhadlo.

Jakmile je maso ze všech stran lehce opečené, přidáme do talkového hrnce nakrájené cukety, dolijeme vodou na požadované množství omáčky a uzavřeme víkem. Dobu vaření upravíme dle typu masa a vlastních zkušeností – od cca 10 minut u kuřecího do 45 minut u tvrdšího kusu hovězího. Pozor, pokud máte k dispozici vyzrálé hovězí, tak tlakový hrnec nepoužívejte.

Zatímco se vaří maso s cuketou, připravíme si rýži. Na 1 porci by mělo vystačit 1 dcl sypané rýže. Vložíme ji do kastrolu a zalijeme dvojsobným množstvím vody. Osolíme. Pro lepší chuť přidáme do kastrolku ještě menší cibuli, do které zapícháme několik hřebíčků  - ne ty z dílny, ale kořeníJ. Jakmile se voda trochu vyvaří a na povrchu rýže se vytvoří místy „dírky“ je nejlepší čas dát rýži spát. Podle návodu babiček stačí vzít celý kastrol a dát jej pod deku – klidně do postele. Rýže zde „dojde“, ale nevychladne.

A už se můžeme věnovat dokončení omáčky s masem. Otevřeme tlakový hrnec, a je-li maso měkké, zahustíme omáčku. V hrnku rozmícháme čtyři lžíce mouky nebo bramborového škrobu s vodou a za stálého míchání vlijeme přes sítko do teplé, ale ne vařící se tekutiny v hrnci. Přivedeme vše ještě jednou k varu. Na závěr ještě omáčku s masem osolíme a opepříme dle chuti. 

Aktuality

Veselé Velikonoce

Milí zákazníci,  Velikonoce 2017 nám opět pohnou se závozy. V 16. týdnu přivezeme biobedýnky do Prahy a okolí v úterý, ve středu pak dostanou naše zboží obyvatelé Hradce Králové a Pardubic.  Pohodové prožití Velikonoce přeje Miloš Kurka a Zahrada Černíkovice. Jak obarvit vejce v...

Zapojte se do KPZ 2017 - nejlepší čas na smlouvy právě nastal

Přímé dodávky zeleniny v rámci komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) plánujeme i pro nadcházející sezónu. Pokud jste nás minulém roce podpořili předplacením odběrů, budeme velmi potěšeni, když se podílníky stanete také letos. Pokud jste se zapojit vloni nestihli, neváhejte nás...

Dovolená 2016

1. týden v srpnu bude provoz částečně omezen. Závozy do Prahy, Hradce Králové a Pardubic však proběhnou, a to s co nejmenšími změnami. Děkujeme za pochopení. Naši zeleninu Vám doveze Petr Kunc.